TOKSYCZNI LUDZIE – 8 cech

Wokół nas są ludzie, którzy chcą nas rozegrać, okradają nas z energii, narzucają nam wizje życia, wchodzą w nasze życie z butami i nie szanują naszych granic. W różnych etapach naszego życia będziemy ich spotykać lub też będą nam towarzyszyć całe życie, bo są członkami naszej najbliższej rodziny. Szczególnie ten temat dotyczy osób, które pochodzą z rodzin gdzie były uzależnienia, zaburzenia psychiczne i rożnego rodzaju dysfunkcje . Rodzi się wiec pytanie: jak ich rozpoznać i jak sobie z nimi radzić?

Oto 8 cech, które ich identyfikują :

1. Wchodzą w nasze życie i uzurpują sobie prawo by nim kierować .
Taka osoba, nawet po stosunkowo krótkiej znajomosci, robi wrażenie jedynego eksperta, który najlepiej się zna na twoim życiu. Próbuje narzucić ci swoje decyzje, robi to bardzo przekonująco i w niezmordowany sposób. Używa do tego manipulacji, kłamstw i wszystkie środki są dozwolone gdyż chodzi tutaj o realizacje jej celów, a nie o twoje dobro.

2. Nie są empatyczni.
Osoby toksyczne na zimno realizują swoje cele używając do tego ludzi, którzy są wokoło.
Zupełnie ich nie obchodzi co ty czujesz gdyż w swej zimnej kalkulacji widza jedynie swój interes. To jest bardzo raniące szczególnie gdy jedno z rodziców jest np. narcyzem i rozgrywa rodzinę jak szachy, zimno kalkulując.

3. Nie mają poczucia winy.
W sytuacjach konfliktu nigdy nie przyznają się do winy, najlepsza forma obrony jest atak i/lub ośmieszanie drugiej osoby. Gdy podejmujesz próby omówienia problemu lub osiągnięcia kompromisu obowiązuje zasada moja prawda albo żadna. Oczywiście oni mają zawsze rację i najczęściej stosowane teksty to: ty przesadzasz, sam sobie jesteś winien… itd. Nigdy nie usłyszysz od nich przepraszam.

4. Mają autodestrukcyjne zachowania.
Zazwyczaj je skrzętnie ukrywają . Może to być całe spektrum zachowań (uzależnień) – alkohol, hazard, gry komputerowe.

5. Lubią dramatyzować.
Jeśli im zwrócisz uwagę, to będzie cyrk. Momentalnie jesteś oskarżony o brutalną napaść na absolutnie niewinnego człowieka z ogromną dawką oskarżeń i manipulacji, a wszystko w atmosferze tragedii. Płacz i zgrzytanie zębów, plus ogromne oburzenie, a ty po prostu chciałeś o czymś porozmawiać. Oni nie załatwiają rzeczy wprost.

6. Lubią opowiadać jak kogoś załatwili lub wykiwali.
Często trudno jest takich ludzi rozpoznać na pierwszy rzut oka (choć wiele osób mówiło mi o swoich intuicyjnych odczuciach na temat takich ludzi) wtedy warto posłuchać jak mówią o innych ludziach. Prędzej czy później pochwalą się tym, jak to kogoś ograli lub oszukali czy wrobili. Takie opowieści są tylko zapowiedzią tego, co może ciebie czekać w najbliższym czasie gdyż takie zachowania są norma w ich repertuarze. Warto potraktować to jako ostrzeżenie.

7. Nie nawiązują więzi.
Oznacza to, że w ich zimnym świecie kalkulacji nie ma miejsca na ciepło i miłość.
Są takie całe środowiska i rodziny, które są właśnie takimi zimnymi miejscami gdzie silniejsi wykorzystują słabszych np. rodzice dzieci i wmawiają im, że normą życia rodzinnego jest to,że poniża się innych, niszczy i wykorzystuje. Bardzo często później w życiu ofiary takich ludzi przezywają szok gdy obserwują rodziny lub relacje gdzie jest miłość i szacunek.

8. Fantazjują
Sprzedają swoje opowieści kreując siebie jako jakiegoś bohatera lub osobę bardzo przez kogoś pokrzywdzoną. Ma to spowodować nasz podziw lub współczucie, które spowodują, że będziemy chętnie realizować ich cele. Wiara rodzi się ze słuchania i mamy tendencje by wierzyć ludziom i ich narracji. Tymczasem nic bardziej mylnego. Zazwyczaj, gdy później konfrontuje się te opowieści, np z poprzedniego miejsca pracy, to można ze zdumieniem odkryć, że ta osoba wcale nie była ofiarą ale oprawcą. Nie odeszła w ramach protestu tylko została zwolniona za mobbing . Gdy dostrzegasz większość tych cech to jest duże prawdopodobieństwo, że jest to osoba toksyczna. Oczywiście każdy przypadek jest inny ale ogólny obraz będzie podobny.

Jak należy postępować z takimi osobami?

Parę zasad:

1. Wszystkich, których się da należy wyrzucić ze swojego życia.
2. Ograniczyć kontakty z tymi, z którymi musisz się spotykać np. z rodziną lub znajomymi.
3. Nie udzielaj informacji personalnych, gdyż użyją ich przeciw tobie. Tematy neutralne są polecane (pogoda , samochody, jedzenie…)
4. Nie oczekuj akceptacji bo i tak jej nie dostaniesz (to dotyczy toksycznej rodziny)

Aby mądrze przejść przez życie i ograniczyć niepotrzebna starty dobrze jest rozpoznawać ludzi , którzy są wokół nas. Każdy człowiek coś wnosi albo zabiera z naszego życia. My także jesteśmy dawcami i biorcami. Nie mniej jednak jest ważne by eliminować z życia osoby, które okradają nas emocjonalnie i lekceważą nasze granice.

 

Cześć, jestem Kasia i pochodzę z Trójmiasta. Matka piątki dzieci, pedagog z zamiłowania. Moja pasja to budowanie relacji i rodziny, która umie się razem dobrze bawić. Znajdziecie tu inspirację i proste pomysły, jak żyć lepiej i szczęśliwiej. Proste, praktyczne, pozytywne!


Jeśli potrzebujesz porady indywidualnej zapraszam do rozmowy przez Skype.


Więcej informacji znajdziesz pisząc do mnie na ten adres: konsultacje_kasiasawicka@wp.pl

Zapisz się na mój newsletter i bądź na bieżąco z nowościami

Zobacz również

ODZYSKAJ swoje święta!
Polskie zwyczaje bożonarodzeniowe koncentrują się wokół wspólnego biesiadowania, dawania sobie prezentów pod choinkę i spotkań rodzinnych. W powszechnej opinii jest to czas uważany za cudowny i niezapomniany, wręcz magiczny ... Tą atmosferę podchwyciły firmy marketingowe , które każdego roku już od początku grudnia bombardują nas super ofertami, które mają nas zachęcić do zakupów. Wszyscy usilnie …

ODZYSKAJ swoje święta! Read More »

Indywidualne podejście do dziecka. Przykład z konsultacji.
Rodzice, którzy przychodzą do mnie na konsultacje bardzo często narzekają na swoje dzieci. Mówią mi na przykład : – dlaczego ja zawsze sam odrobiłem lekcje, a moje dziecko nie chce tego robić samo, co jest z nim nie w porządku ? Albo pytają: Czemu moje dziecko mnie bije? Czemu siebie bije? Czemu jest takie nieposłuszne? …

Indywidualne podejście do dziecka. Przykład z konsultacji. Read More »

TOKSYCZNI LUDZIE – 8 cech
Wokół nas są ludzie, którzy chcą nas rozegrać, okradają nas z energii, narzucają nam wizje życia, wchodzą w nasze życie z butami i nie szanują naszych granic. W różnych etapach naszego życia będziemy ich spotykać lub też będą nam towarzyszyć całe życie, bo są członkami naszej najbliższej rodziny. Szczególnie ten temat dotyczy osób, które pochodzą …

TOKSYCZNI LUDZIE – 8 cech Read More »

  • 1
  • 2